Ürün yelpazemiz doğrudan markadan veya dünyanın dört bir yanından yetkili satıcılardan almaktayız.

Tüm markalı ürünlerimiz, doğrudan etiket sahibi tarafından veya yetkili üretim tesisi tarafından üretilmektedir. Sharaf Fashion Store herhangi taklit ve/veya orijinaline benzer ürünü satmamaktadır. 

Sharaf üzerinden alışveriş yapmak çok kolay. Satın almak istediğiniz ürünü bulduğunuzda, aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

        * Ürünleri sepetinize eklemek için “Şimdi Al” tuşuna tıklayın. 

        * Açılan pencerede “Sepeti Görüntüle” ve “Ödeme” tuşuna tıklayın. 

        * “Ödemeye Devam Et” üzerinden ilerleyin.

        * Bir hesap tanımlayın veya e-posta adresinizi ve şifrenizi girerek mevcut hesabınıza giriş yapın. 

        * Adresinizin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olarak gönderim veya fatura bilgilerinizi girin.

        * Tercih ettiğiniz ödeme yöntemini seçin.

        * Siparişinizi tamamlamak için “Siparişi Onayla” tuşuna tıklayın.

Siparişiniz verildikten sonra, otomatik olarak E-posta yoluyla onaylayacağız veya daha fazla ayrıntıya ihtiyacımız olması durumunda sizinle telefon üzerinden arayacağız. Siparişiniz gönderilmeden önce bu onayın zorunlu bir adım olduğunu lütfen unutmayın. 

Siparişinizin onaylanıp onaylanmadığından emin değilseniz, siparişinizi verdikten birkaç saat sonra lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Dijital Satış temsilcilerimiz haftanın 7 günü tüm medya kanallarımızda sorularınız ve sorunlarınız için aktif olarak hizmetinizdedir. Ancak, siparişleriniz sadece Fashion Store web sitesi üzerinden kabul edilir.

Siparişinizin onayını aldığımızda, alışverişiniz 2 – 3 iş günü içinde adresinize gönderilir ve teslim edilir. Teslimat süreleri, kesin konumunuza bağlı olarak veya resmi devlet kısıtlamalarına bağlı olarak değişebilir.

Tüm giysi alışverişleriniz sevkiyat öncesi buharla ütü ile temizlenip dezenfekte edilmektedir. Siparişiniz özel Sharaf Fashion ambalajında tüm orijinal etiketleriyle birlikte size elden teslim edilecektir.

Online alışveriş yapmadan önce veya siparişlerinizi görmek ve de takip etmek istiyorsanız, hesabınızda oturum açmalısınız. E-posta adresiniz veya şifrenizin tanınmadığını belirten bir uyarıyla karşılaşıyorsanız, aşağıdaki kontrolleri yapınız:

   * Kayıtlı olduğunuz e-posta adresini ve doğru parolayı kullandığınızdan emin olun. 

   * Şifrenizi hatırlayamıyorsanız, oturum açma sayfasındaki ‘Şifremi Unuttum’ bağlantısına tıklayın. E-posta adresinizi girdiğinizden sonra, yeni bir şifre oluşturmanız için adresinize bir bağlantı gönderilecektir. 

   * E. posta adresinizi ve/veya şifrenizi üç kez yanlış girerseniz, hesabınız 30 dakika boyunca kilitlenir.

Bu aşamaları deneyip hala oturumunuzu açamıyorsanız, hata iletilerinin ekran görüntüleri ve sorun hakkındaki ayrıntıları Müşteri Hizmetleriyle iletişime geçerek paylaşın. 

Siparişinizin adresinize teslim edildiği esnada, nakit veya geçerli bir kredi/banka kartı ile alışveriş tutarınızın tamamını ödeyebilirsiniz. 

Cardplus, Optimum, Smart Card, Bonus, Maximum ve Bankkart sahiplerine taksit ve/veya ötelemeli seçeneklerimiz mevcut. Çek ve/veya senet ve/veya elden taksit ödemeleri kabul edilmemektedir.